Kosmetyki, a także preparaty lecznicze z dziegciem są obecne w sprzedaży od bardzo wielu lat. Jego reputacja ucierpiała w wyniku Dyrektywy UE z 2001 roku zakazującej sprzedaży produktów, które mogą szkodzić zdrowiu. Dziegieć został uznany za szkodliwy ze względu na możliwe działanie rakotwórcze. W efekcie z aptek zaczęto wycofywać preparaty z dziegciem. Jednak dziegieć, stosowany w tych preparatach, to nie naturalny dziegieć brzozowy, ale dziegieć mineralny pozyskiwany z węgla..
Dziegieć mineralny (węglowy) stosowany na duże powierzchnie skóry może powodować uszkodzenie nerek lub wątroby. Słabo oczyszczone dziegcie zawierają składniki o działaniu rakotwórczym i nie mogą być stosowane w celach leczniczych na terenie Unii Europejskiej.
Natomiast stosowanie dziegciu brzozowego jest dozwolone i poza przeciwwskazaniami, o których wspominałam wyżej, nie ma obaw co do jego stosowania. Wszystkie kosmetyki z dziegciem brzozowym, a także naturalny ekstrakt dziegciowy, są certyfikowane i prawnie dopuszczone do sprzedaży